e
sv

Ülkemizde satılan elektrik motorlu taşıtlara ÖTV artışı neden oldu dersiniz?

42 Okunma 03 Şubat 2021 01:11
85 Kw motor gücüne kadar olan taşıtlarda % 3 olan ÖTV oranı %10 olmuştu. 85 ile 120 Kw arası motor gücüne haiz olanlarda ÖTV % 7 den % 25 e, motor gücü 120 Kw üzerindeki taşıtlarda ise ÖTV %15 ten % 60 a çıkarılmış oldu
avatar

editör

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Merhabalar,

2 şubat 2021 Salı gününe başlarken haberleri izleyen bir çoğumuz hayretle irkildik: Ülkemizdeki elektrik motorlu taşıtların satışlarında uygulanan ÖTV oranları artırılmıştı… Hem de öyle böyle artış değildi sözü edilen. 85 Kw motor gücüne kadar olan taşıtlarda % 3 olan ÖTV oranı %10 olmuştu. 85 ile 120 Kw arası motor gücüne haiz olanlarda ÖTV % 7 den % 25 e, motor gücü 120 Kw üzerindeki taşıtlarda ise ÖTV %15 ten % 60 a çıkarılmış oldu. Yani ÖTV oranları 3 ila 4 kat arası arttı!.

Sırası gelmişken size meslek hayatımdan bir bölüm anlatayım… 2011 yılında ülkemizde ilk kez yerli üretilerek satışı yapılacak olan Renault Fluence ZE otomobilini satabilmek için ÖTV ve MTV kanunlarında değişiklik gerekiyordu. Çünkü ÖTV ve MTV o zamana kadar sadece motor silindir hacmine göre alınıyordu. Halbuki elektrik motorlu taşıtlarda ise bildiğiniz gibi motor silindir hacmi yok! Sadece batarya ve elektrik motoru var…

Zamanında bizde de destek verilmişti!

TBMM bünyesinde Renault Mais Genel Müdürü olarak arkadaşlarımla beraber günlerce yaptığım yoğun çalışmaları ve ilgili komisyonlara yaptığım sunumları unutamam. O zamanlar yeni yeni AB ülkelerinde elektrik motorlu taşıt satışları başlamıştı. Satışların başladığı ülkelerde ÖTV kavramı olmadığı için satılan her elektrik motorlu taşıt başına devletler 5,000 ila 6,000 Euro parasal destek vermeye başlamışlardı. Bu destekler bize de ilham oldu ve aynı destek düzeyine karşılık gelecek şekilde ÖTV oranları ÖTV Kanunu’na girdi. Oranlar yukarıda değindiğim gibi taşıtlardaki elektrik motoru gücüne göre % 3 , % 7 ve % 15 olarak yasalaştı. MTV ise elektrik motorlu taşıtlarda sıfır oldu.

Dönemin yasama ve yürütme erkleri o zaman sıfır karbondioksit salımlı ulaşımı bu kadar anlamlı desteklemişlerdi. Hepimiz teşekkür borçluyuz…

Ne oldu da elektrik motorlu taşıtlarda ÖTV oranları arttı?

Peki hal böyleyken şimdi ne oldu da birden elektrik motorlu taşıtlardaki ÖTV oranları 3 ila 4 kat arttı?.. Üstelik AB ülkeleri 2030 yılında kendi topraklarında fosil yakıtlı taşıt satışlarını komple yasaklamaya hazırlanırken… İngiltere bu kararını şimdiden açıklamışken, Almanya kendi otomotiv markalarına ek 2 milyar Euro destek verip, yollarda elektrifikasyonu daha fazla desteklerken… Norveç yoğun teşviklerle 2020 yılında elektrik motorlu taşıt fiyatlarını muadili olanlara kıyasla ucuzlatıp satışların %54’ü elektrik motorlu taşıtlara giderken, bizde neden böyle oldu? Üstelik TOGG otomobilimizi elektrik motorlu olarak 2022 yılında üretmeyi ve yeterince satmayı umarken?

TOGG’da yapılacak olası istisna Gümrük Birliği’ne uymaz!

Gerçekten ben nedenini anlayabilmiş değilim. Eğer 2022 yılında üreteceğimiz TOGG otomobilinin vergi oranlarına istisna yaparak rakibi ithal elektrik motorlu taşıtlar karşısında rekabet avantajı düşünülmüş ise fena yanılgı olur. Çünkü ithal edilecek elektrik motorlu taşıtların bir çoğunun menşei AB ülkeleri olacak ve Gümrük Birliği anlaşması bize yerli ve milli otomobil satışı için vergi istisnası imkânı vermeyecek.

Devletin vergi geliri ihtiyacı yönüyle bakalım… ODD rakamlarına göre 2020’de ülkemizde 844 elektrik motorlu taşıt satışı olmuş. Geçtiğimiz Ocak 2021’de ise sadece 83 adet elektrik motorlu taşıt satılabilmiş. O zaman bu kadar az satışla ne kadar anlamlı bir ÖTV geliri olabilir? Tam tersi sıfır salımlı taşıtlara destek ifade eden vergi yaklaşımları ile ülke olarak iklim değişikliğine ve Co2 kaynaklı küresel ısınmaya karşı duruşumuz çok daha anlamlı olmaz mıydı?

Sonuç olarak bu ÖTV artışının nedenini henüz anlamış değilim. Anladığım zaman hemen sizinle paylaşacağımdan emin olabilirsiniz.

İbrahim Aybar

Sıradaki içerik:

Ülkemizde satılan elektrik motorlu taşıtlara ÖTV artışı neden oldu dersiniz?